Web Yazılım

İnternet teknolojileriyle beraber hayatımıza giren web siteleri, imkânların da gelişmesiyle beraber dijital pazarlama için önemli bir yere kavuşmuştur. Günümüzde gerek kişisel, gerekse profesyonel anlamda pek çok web sayfası görülmektedir. Kullanım amacınız gerek kişisel, gerekse profesyonel nedenler olsun, daha fazla kullanıcı trafiği çekmek ve sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız, her şeyden önce web tasarımınızı doğru yapmanız gerekmektedir. Zira doğru yapılmayan bir web tasarımı, hem kullanıcıları, hem de Google robotları sizden uzaklaştırarak, sıralamanızı düşürecek; böylece sayfanızdan aldığınız sonuçları da azaltacaktır. Peki, web tasarım nedir? Web tasarım, internet sitenizin kurulumu tamamlandıktan sonra, oluşması ve gelişmesi için yapılan tasarımsal değişikliklerdir. Bu kapsamda linkler, köprüler ve butonlar gibi görsel unsurlar hazırlanmakta ve SEO uyumlu olması için çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Gerek profesyonel web tasarım, gerekse kişisel tasarımlarda uyulması gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bunlara dikkat etmek, sitenizin sıralamasını yükselterek, en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.
1. Kullanıcı dostu siteler,
2. Navigasyon,
3. Multimedya,
4. Teknoloji,
5. İnteraktif yapı.
6. Düzen,
7. Renk,
8. Grafik,
9. Font,
10. İçerik.
Web tasarım nasıl yapılır? Sitenizin tasarımı oluştulurken, bu gibi hususlara dikkat edilerek bir çerçeve çizilir. Burada sizi ziyaret eden kullanıcıların aradıklarını kolayca bulması ve sitenin göze hitap eder tarzda olmasına dikkat edilmelidir. Eski dönem anlayışlarından olan zor bir yapı oluşturarak kullanıcıların zaman geçirmesini sağlama, artık oldukça eskimiştir. Zira günümüzde, kullanıcılar kısa süre içerisinde sonuca erişemez, hatta aradığını göremezse hemen çıkmaktadır.

Web Tasarımda Önemli Konular Nelerdir?

Kurumsal web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu, kurumun sektörünü incelemektir. Zira her sektörde kullanılan belirli tasarımlar vardır ve bunlar tespit edilip, bunlara göre çalışmalar yapılmalıdır. Aksi durum, tüketiciler tarafından olumsuz karşılanabileceği için verimsiz sonuçlar doğuracaktır. Örneğin ünlü otomotiv firmaları incelendiğinde, sitelerinde daha sade bir yapı kullandıkları dikkat çeker. Ardından önemli olan konu ise marka ve firmanın doğru bir şekilde anlaşılarak, buna uygun tasarımlar yapılmasıdır. Ajansımız, web tasarımda sizi en iyi yansıtacak çalışmalar yaparak, tüketiciye hitap eden bir profil oluşturmanızı sağlamaktadır.

Profesyonel Web Yazılım

Profesyonel web tasarım sayesinde istenen sonuca sadece 3 farklı adım ile erişmek mümkün olacaktır. Bunun için sizlere dikkat edilmesi gereken 3 önemli adımdan bahsedeceğiz.
1. Tasarım geliştirme süreçleri her zaman ilk adım olmalıdır. Tasarım ve kurguya bağlı olarak oluşturulan ara yüzlerin analiz edilerek tasarlanması gerekir. Tasarımdan ve tasarımların üretilmesi sırasında kullanılacak olan kurgu sayesinde kullanıcıların etkileşimlerine dönüşmesi aşamalarında kullanılması gereken teknolojilerin belirlenmesi gerekir. Bu alanda araştırma yaparak web tasarım ve geliştirme süreci için hareket geçilmelidir.
2. Ara yüz geliştirme sırasında entegrasyon analizlerine bir hayli dikkat etmek gerekir. Web tasarım anlayışları içerisinde içerik yönetim sistemi yani projelerin entegrasyon adımları için incelemeler yapılmalıdır. Modüler yapıda yer alan ayarlamaları tamamlamak ve entegrasyon incelemelerini dikkatli bir şekilde yapmak gerekir.
3. Yayın sürecinde içeriklerin girişleri ve ufak dokunuşlar yapılmaya devam eder. Yayın öncesi içerik girişlerine devam edilirken bir yandan da sitenin testlere tabi tutularak notlar alınması gerekir. Eğer bu testler sonucunda ufak hatalar da olsa alınırsa içeriklerin girişlerinin tamamlanmasının ardından düzenlemeler yapılmalı ve her şey tam olunca site yeniden yayına alınmalıdır.
Tüm işlemlerin aslında dikkatli bir şekilde yapılması bir sitenin tasarım alanlarının daha etkili bir şekilde kullanıcılara erişmesi konusunda faydalı olacaktır denilebilir.