PR (Piar)

Günümüzde tanıtım ve pazarlama teknikleri adına kullanılan pek çok farklı teknik bulunuyor olmakla birlikte PR (Piar) çalışmaları diğer tekniklere göre çok daha ön plana çıkmıştır. Özellikle devasa şirketler ve büyük firmalar tarafından başvurulan yöntemlerin başında gelen PR nedir? Ne işe yarar? Ne gibi katkıları bulunur? Tarzında sorular pek çok kimse açısından merak konusudur. PR ne demek? Merak edenler için öncelikli olarak modern markalaşma konusunda en temel odak noktası olduğu belirtilmelidir. Dolayısıyla PR denildiğinde akla ilk gelmesi gereken durum bunun bir markalaşma çalışması olduğudur. Bu kapsamda pek çok farklı yöntem ya da amaç için birçok farklı araç ya da enstrüman kullanılarak bu çalışmaların yapılması mümkündür. Birçok farklı şekilde gerçekleşebilmesi mümkün olan PR çalışmaları çoğunlukla merkezi sosyal medya ve dijital dünya üzerine kurgulamaktadır ve bu durumun en temel sebebi anlaşılacağı üzere internet üzerine milyarlarca insana anında ulaşabilme potansiyelidir. PR açılımı nedir ve ne anlama gelir merak edenler için de bu sözcüğün İngilizce açılımının “Public Relations” yani “Halkla İlişkiler” olduğu belirtilmelidir. Dolayısıyla isminden de anlaşılacağı üzere firmaların, şirketlerin, kurumların ya da benzeri tüzel kişiliklerin kendi bünyesinde olmayan kimseler gözünde olumlu izlenimler elde etmek adına yapılan çalışmalar bütününe PR adı verilir.

PR ile Reklam Çalışması Arasındaki Fark Nedir?

PR çalışması ile klasik tanıtım yöntemlerinden olan reklamlar arasındaki en temel fark şüphesiz PR çalışmalarının reklamlar gibi doğrudan bir yöntemi belirlemiyor olmasıdır. Yani en genel anlamıyla klasik tanırım reklamları herhangi bir ürün ya da hizmet üzerine doğrudan bir tasarruf gerçekleştirir ve yapılan çalışma nesnesi açık olarak belli olan durum üzerinedir. PR çalışmaları ise daha komplike bir yapıya sahiptir ve genel izlenimin olumlanması adına inşa edilir. Örneklendirmek gerekirse bir dijital markette alışveriş yaparken X markanın satın alınmasıdır. Bu noktada odaklanarak bir ürüne yönelim gösterilmiyorsa, X markanın daha önce yapmış olduğu sosyal sorumluluk projelerinden zihnin istemeden de olsa etkilenmiş olması ve tüm tercihler arasından X markanın seçilmesine sebep olmaktadır.

PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Klasik tanıtım yaklaşımlardan olan reklam ile PR çalışmaları arasındaki en temel fark ortaya koyulduğuna göre PR çalışması nasıl yapılır? Sorusunu sormak mümkündür. Bu noktada her şart ve duruma özel olarak yapılacak çalışmaların farklılık gösterebileceği belirtilmelidir. Pr çalışması yapmak için, sahip olunan enstrüman ve araçların tamamının en efektif şekilde kullanılarak, şartlar ve durum nezdinde en doğru tanıtımın; algı, retorik, ikna, temellendirme, samimiyet, yaratıcılık gibi can alıcı kavramlar göz ardı edilmeden icra edilmesi gerekmektedir. Çalışmanın ne olacağı ve kamuoyunda nasıl izlenim bırakması gerektiği ise tamamen durum ve şartlar ile doğrudan ilintilidir.

Etkili Bir PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Piar çalışması yapmaktan çok daha önemli olan mesele etkili PR çalışması yapmaktır ki bu durum belli başlı zorluklar içerir. Özellikle kurumsallaşmamış ve kurumsallaşma aşamasına henüz geçmemiş olan faaliyetlerin bu tarz çalışmalar yaparken özen göstermesi gereken belli başlı durumlar bulunur. Etkili bir Pr çalışması nasıl yapılır? Merak edenler için püf noktaları şu şekildedir; • Yapılan/yapılacak çalışmadan tüm beklentiler başlangıç aşamasında açıklıkla belirlenmelidir. • Yapılacak çalışmanın samimiyet testinden geçmesi gerekir. • Hedef kitlesi belirgin bir şekilde tanımlanmalı ve hassasiyetlere yönelim gösterilmelidir. • Doğru bir hikaye ve planlama yapılarak dijital dünya veya basın kullanılmalıdır. bu odak noktalara yeterli düzeyde özen gösterilmesi durumunda yapılan çalışmaların başarıya ulaşması daha yüksek düzeyde bir orana sahip olacaktır.