Mobil Uygulama Nedir

Son 10 yılda teknolojinin ve dijital dünyanın hakimiyet alanı genişleyerek gündelik yaşantılara da belirgin bir şekilde sirayet etmiştir ve tahmin edileceği üzere bu durumun en temel sebebi mobil cihazlardır. Mobil cihazlar ise internet ile kurduğu ilişkilerin büyük bir kısmını mobil uygulama adı verilen ve bu cihazlar için özel olarak kodlanmış uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Elde edilen istatistiklere göre günümüzde mobil cihaz kullanımlarında mobil uygulama kullanım oranı %70’in üzerindedir. Mobil uygulama, tablet ve telefon gibi akıllı cihazlar için özel olarak kodlarla ve tasarımı da buna uygun şekilde yapılmış yazılımlara verilen isimdir. Bu uygulamaların temel amaçları kullanıcıların kolay ve hızlı bir şekilde dijital dünyanın sağladığı olanaklardan faydalanabilmesidir. Günümüzde mobil uygulamalar çoğunlukla iOS ve Android yazılımlar aracılığıyla kullanıma uygun bir şekilde geliştirilir ve bağımsız uygulama geliştiricilerinin de başvurduğu en temel dayanak noktası da bu iki yazılımdır. Dünya genelinde bulunan akıllı cihazların çok büyük bir çoğunluğu başta Andorid olmak üzere Android ve iOS yazılımlarına sahiptir.

Mobil Uygulama Ne İşe Yarar?

Mobil uygulama ne işe yarar? Sorusuna pek çok farklı perspektif aracılığıyla cevap verilmesi mümkündür. Öncelikli olarak kullanım kolaylığı bakış açısıyla incelendiğinde bu tarz uygulamaların hayatın kolaylaştırılmasından, gündelik yaşantı içerisinde en büyük öneme sahip olan hız faktörünün yüksek oranda hissedilmesine kadar pek çok farklı işleve sahip olduğu belirtilmelidir. Bir diğer bakış açısına göre mobil uygulamaların işlevi ise günümüzde mobil cihaz kullanımı ve bu cihazlar üzerinden internete bağlanma oranları düşünüldüğünde ihtiyaç ya da lüks olmaktan çok daha fazlası, yani zorunluluk haline gelmiştir. Dolayısıyla oluşan taleplere cevap vermek amacıyla da mobil uygulamaların temel bir işlevi bulunur. Bu noktada internet kullanıcıları tarafından arzu edilen talebin hız ve kolaylık olduğunun da altı çizilmelidir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

En nihayetinde bir yazılım olan mobil uygulama, firmalar ya da devasa teknoloji geliştirici şirketler tarafından inşa edilebildiği gibi bağımsız internet kullanıcıları, bilişim uzmanları ya da teknoloji takipçileri tarafından da geliştirilebilmektedir. Bu noktada özellikle açık uçlu yazılımları bulunan uygulamaların pek çok ipucunu bilişim meraklılarına sunduğu belirtilmelidir. Mobil uygulama geliştirmek için özel yazılımlar bulunuyor olmasının yanı sıra bazı uygulamalar da mobil yazılım geliştirilmesine izin vermektedir. Dolayısıyla bu yazılımlar ya da uygulamalar aracılığıyla mobil uygulama geliştirmek mümkündür. Bu noktada en temel olarak dikkat edilmesi gereken durumlar inşa edilecek uygulamadan beklentiler, gereklilikler ve ne vadettiğidir. Bu durumlara yeterli düzeyde önem verilip son aşamaya gelindiğinde ise kullanım kolaylığı sağlayan bir tasarımın yapılmasıdır. Dolayısıyla mobil uygulama geliştirmek çok fazla zorlayıcı bir süreç değildir fakat geliştirilen uygulamanın arzu edildiği ölçüde karşılık bulması ve hangi amaçla geliştirildiğine yönelik kesin çözümler üretiyor olması kısmi zorluklar içerir.

Mobil Uygulama Nasıl İndirilir?

Mobil uygulamalar ile ilgili merak edilen konuların başında mobil uygulama nasıl indirilir? Konusu gelmektedir ve bu indirilecek olan uygulamanın mahiyetine göre bazı farklılıklar içerebilmektedir. Belirtilmiş olduğu gibi günümüzde geliştirilen mobil uygulamaların çoğunluğu iOS ya da Android yazılımlar üzerine inşa edilmiştir. Dolayısıyla mobil uygulama indirmek için Google Play Store ya da Apple Store gibi teknoloji mağazalarının kullanılması mümkündür. Ayrıca bazı web siteleri tarafından sağlanan hizmetler bu tarz aplikasyonların kendi siteleri üzerinden indirilmesini zorunlu kılar. Dolayısıyla indirilmesi arzu edilen uygulamanın, hizmeti veren firmanın web sitesi üzerinden indirilmesi de mümkündür.