Kapanan Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Günümüzde dijital dünyada en çok tercih edilen takip araçları arasında yer alan sosyal medya platformları milyonlarca ve hatta milyarlarca internet kullanıcı tarafından her gün içerik takibinin yapıldığı ya da içerik üretiminin gerçekleştiği platformlardır. Pek çok farklı alanda içerik üretilmesini özel imkanlar ve uygulamalar ile kullanıcılarına sağlayan bu platformlarda bazı durumlarda hesaplar kapatılır. Kapanan sosyal medya hesapları nasıl geri açılır ya da kapanan hesaplara ne olur gibi sorular sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük merak içermektedir.

Kapanan Sosyal Medya Hesaplarına Ne Olur?

Kapanan sosyal medya hesaplarına ne olur? Sorusunun cevabı durum ve şartlara göre değişiklik gösterdiği gibi aynı zamanda platforma ve sosyal medya uygulamasına göre de bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Bu noktada en çok merak edilen konulardan biri vefat etmiş sosyal medya kullanıcılarının hesaplarının ne olduğudur. Her bir sosyal medya platformu bu tarz olumsuz durumlar için özel yönetim politikalarına sahip olmakla birlikte ölüm gibi durumlar sonucunda kapanan sosyal medya hesapları tekrar açılamamak üzere işlevini yitirir. Dolayısıyla ölümden kaynaklanan sosyal medya hesaplarının kapanması durumları sonucunda profillerin tekrardan oluşturulabilmesine imkan tanımaz. Bunun dışında pek çok farklı sebepten dolayı da sosyal medya hesaplarının kapanması mümkündür.

Hangi Sosyal Medya Hesapları Kapatılır?

Sosyal medya platformlarında sahip olunan hesapların ya da profillerin kapanması mümkün olduğu gibi söz konusu uygulamalar ya da platformlar tarafından da kullanıcıların sahip olduğu hesaplar kapatılabilmektedir. Twitter, İnstagram, Youtube, Facebook gibi sosyal medya platformlarını kullananlar bazı durumlarda bu uygulamalar tarafından hesaplarının kapatılmasıyla cezalandırılabilir. Kapanan sosyal medya hesapları belirtilen platformlarda çoğunlukla kullanıcıların hatalarından veya uygulamalar tarafından sunulan kurallara uyulmaması sebebiyle kapatılmaktadır. Dolayısıyla bu tarz kapatılma cezalarının sebebi çoğunlukla belirtilen kurallara uyulmuyor olmasıdır.

Sosyal Medya Hesapları Neden Kapanır?

Sosyal medya hesapları neden kapanır? Diye merak edenler için bu durumun temel olarak iki farklı sebebi olabileceği belirtilmelidir. Kişinin kendi tasarrufu ya da platformlar veya uygulamalar tarafından hesaplar kapatılabilmektedir. Sosyal medya kullanıcılarının arzu ettikleri zaman hesaplarını geçici bir süreliğine dondurma ya da kalıcı olarak silme hakları saklı tutulmuştur. Sosyal medya hesabı kapatılması söz konusu uygulamalar ya da platformlar aracılığıyla gerçekleşmişse bu olumsuzlukların temel sebepleri çoğunlukla şu şekildedir: Kullanıcıların uygulama kapsamında belirtilmiş olan genel kurallara uymaması Platform üzerinden sağlanan iletişim kanalları aracılığıyla diğer kullanıcılara argo, hakaret ya da aşağılayıcı içeriklerin oluşturulması Daha fazla abone, takipçi, beğeni ya da yorum sahibi olmak adına üçüncü parti yazılımlara başvurulması İnorganik yollar kullanılarak daha popülerlik veya tanınırlık elde edilmesi Hesapların kötüye kullanımı Sahip olunan hesap ya da profiller aracılığıyla yasa dışı faaliyetler yürütülmesi Sebepleriyle sosyal medya hesaplarının kapanması gibi durumların ortaya çıkması mümkündür.

Kapanan Sosyal Medya Hesaplarının Açılması

Sosyal medya hesaplarının kapatılması kadar kapanan hesapların tekrardan geri açılması da büyük önem arz etmektedir. Özellikle takipçi, beğeni ya da abone sayısı yüksek olan hesaplarda süreç çok daha büyük önem arz eder. En nihayetinde gelinen noktaya ulaşabilmek için emek harcanmıştır ve bazı sebeplerden dolayı hesapların kapatılması harcanan bütün emekleri boşa çıkarabilir. Kapanan sosyal medya hesaplarının açılması için eğer kullanıcın tasarrufuna bağlı olarak süreç gerçekleşmişse bu noktada uygulamaların izin verdiği ve belirtmiş olduğu yöntemler takip edilerek hesapların tekrardan açılması mümkündür. Sosyal medya platformu tarafından bir tasarruf gerçekleşmiş ve hesapların kapatılmasının sebebi kullanıcıların hatalı kullanımından dolayı ise bu noktada da ilgililer ile iletişime geçilmesi gerekir.