Grafik Tasarım

Grafik tasarım, firmaların markalarını ön plana çıkarmak için yapılan tasarımsal çalışmalara verilen bir isimdir.. Grafik tasarım, oldukça dinamik bir sektördür. Bu alanın kendine özgü trendleri olup, her yıl değişikliğe maruz kalmaktadır. Grafik tasarım kapsamında yapılan çalışmalar hem sizi hem de hizmetinizi tanıtmak için büyük bir önem sahibidir. Burada dikkat edilmesi gereken ilk mesele, grafik tasarım yapılırken, firmanın doğru anlaşılmış olmasıdır. Zira grafik tasarımın temel amacı gerek metinlerin gerekse görsellerin düşünceleri görselleştirmesi, geliştirmesi ve belirli bir mesajı iletmesidir. Eğer yanlış bir çalışma yapılırsa doğrudan iletilen mesaj da yanlış olacağı için, elde edilen sonuçlar da minimum seviyede olacaktır.

Grafik Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurumsal grafik tasarım yaparken, öncelikle firmanın ihtiyacı, yapısı, niteliği ve hitap ettiği kitle anlaşılarak, sektörü dâhilinde potansiyel tasarımların nasıl olabileceği ele alınmalıdır. Zira bu gibi unsurlar değerlendirilmezse, grafik tasarımdan elde edilen sonuç maksimum seviyeye ulaşılamaz. Grafik tasarımı gerçek hale getiren, tasarımcının yaratıcı düşüncesidir. Güzel bir fikir bulunsa dahi, bunu tüketiciye ilgi çekici halde ulaştırmak için bir yöntem bulunmazsa sonuç da alınamayacaktır. Ayrıca kullanıcıların göz sağlığı da düşünülerek, rahatsız edici bir tasarımdan uzak durulmalıdır. Zira kullanıcılar, kendilerini rahatsız eden tasarımlara bakmadığı için, yapılan proje de anlamsız kalacaktır. Bu nedenle renklerin uyumu ve şekil ile grafiklerle harmoni içerisinde birleştirilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca çok küçük ya da çok büyük tasarımlar da alacağınız sonucu olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla yapılması gereken, yazıların, görsellerin ve şekillerin birbirleriyle uyumlu vaziyette kullanılmasıdır.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım kapsamında bir proje geldiğinde, müşteri ile bir toplantı yapılarak, tüm detaylar alınır ve istekler, arzular tam anlamıyla anlaşılır. Ardından gerekli ön çalışmalar yapılarak, bir taslak hazırlanır ve müşteriye sunulur. Bunun dâhilinde düzeltmeler yapıldıktan sonra, çizimi yapılır ve proje sonlandırılır. Ajansımız, bu kapsamda markanızı ve firmanızı en iyi tanıtacak tasarımlar yaparak, bir kimlik kazandırmaktadır.

Grafik Tasarımın Asıl Amacı Nedir?

Grafik tasarım her ne kadar hayal gücüne bağlı bir şekilde her şeyi tasarlama ve dijital ile basılı ortamlara aktarmaya yarayan bir araç olsa bile asıl amacına dikkat etmek gerekir. Kurumsal kimlik ya da logodan animasyona kadar her şeyin burada ayarlanması bilinen bir gerçektir. Kullanıcılara daha iyi hitap etmenin en temel ögesi olan grafik tasarım sitelerin daha iyi yerlere gelmesi konusunda en temel etkidir. Reklam ve tanıtım amaçlı tercih edilen sanat dalı olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Kişi ya da işletmelerin basılı ya da dijital platformlar üzerinde kendilerini en iyi şekilde temsil etmelerine fayda sağlamak amacı ile tercih edilir.

Grafik Tasarım Sayesinde Neler Yapılır?

Grafik tasarım ile neler yapılır konusu en merak edilen alanlardan bir tanesidir. Bunun için;
1. Web sitelerinde kullanılan ara yüzlerin tasarımları
2. Logoların tasarlanması
3. Karikatür ya da grafiti tasarlamak
4. Tipofrafi
5. 3D çizimler
6. Serigrafi
7. İnfografik
8. İllüstrasyon
9. Gravürden klişe ya da trio tasarımları
10. Katalogdan broşüre dergiden afişe ya da bilbord tasarımlarına varan yapımlar
11. Kurumsal kimliklerin tasarlanması
12. Ambalajdan etikete, şişeden kutu tasarımlarına varan yapımlar
13. Kartvizit, magnet, takvim ya da pano tasarımları
İçin en çok kullanım alanları demek daha doğru bir etkide olabilecektir.