E-Ticaret

Teknolojik imkânlar geliştikçe firmaların hem kendilerini, hem de markalarını tanıtabilmesi için kullandıkları sistemlerde de değişmeye başlamıştır. Bunlardan bir tanesi, dijital pazarlama’nın kullanım alanlarından biri olan E-Ticaret’dir. Peki, E-Ticaret nedir? E-Ticaret, firmanız tarafından imal edilen ürün ve hizmetleri, kendinize ait bir site üzerinden satışa sunmanızı sağlar. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber kullanılmaya başlayan E-Ticaret, 2020 yılında pandemi sebebiyle mağazaların kapatılmasıyla keskin bir yükselişe geçmiştir. E-Ticaret paketleri şeklinde kullanılan bu yöntem üzerine ajansımız, özel ve lisanslı bir yazılım kullanarak ömür boyu kullanabileceğiniz bir sisteme kavuşmanızı sağlar. Böylece tüm gereksinimlerinizi rahatlıkla karşılayabilir, sitenizi arama motorlarında ön sıralara taşıyabilirsiniz.

E-Ticaret Neden Önemlidir?

E-Ticaret, dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok iş yeri tarafından hızlıca tercih edilmektedir. Ne var ki dünya ile kıyasla ülkemizde bulunan firmaların bu sisteme geçişi hâlâ yetersiz orandadır. Geçmiş olduğumuz 2020 yılı, klasik bir ticaret sistemi olan mağazacılığın tüm dezavantajlı noktalarını gözler önüne sermiş; pek çok E-Ticaret sistemi olmayan pek çok firma büyük kayıplara uğramıştır. E-Ticaret, mevcut pazarlama seçeneklerinizde herhangi bir değişikliğe neden olmadan, ekstra bir seçenek sunarak; hem mağazacılık, hem de E-Ticaret ile tüketicilerinize ulaşmanızı sağlamaktadır. Üstelik bu süreç, mağazacılık sistemiyle kıyaslandığında daha düşük giderle, daha geniş kitlelere ulaşmanıza olanak tanımaktadır. Zira her insan günün önemli bir miktarını internet üzerinde geçirmektedir. Ülkemizde pek çok insan, artık alışverişlerini de online sistemler üzerinde yapmaya başlamıştır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret nasıl yapılır? Bunun için öncelikle bir sitenizin olması ve buna uygun bir paketiniz olması gerekir. Her ne kadar klasik seçeneklere göre fazla gider olmasa da, sunucu ve alan adı masrafları gibi bazı giderler söz konusudur. Bu nedenle başlangıçta bir maddiyatınızın da olması gereklidir. Ancak sistem, çok kısa süre içerisinde size büyük kâr getirerek, ilerlemenizi sağlar. Sitenizin kurulması ve tasarım işlemlerinin tamamlanması ardından, ürünlerin yerleştirilmesi ve tüm açıklama metinlerinin girilmesi gerekir. Bu esnada SEO çalışmasının düzgün yapılması, sizi sonuçlarda yükselterek, daha iyi sonuçlar almanızda yardım sağlayacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurulurken Bilinmesi Gerekenler

E-Ticaret sitesi kurmak için ilk olarak birçok şeye dikkat etmek gerekir. Daha çok verim alabilmek için bu adımları dikkate almak aslında istenilen sonuçların daha hızlı oluşum göstermesi konusunda etkili olacaktır. Bu yazımızda sizler için E-Ticaret hakkında bilinmesi gerekenler kısmına da yer vereceğiz.
1. Tam konsantrasyon olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Hangi alanda oluşum gösterdiği fark etmez. Tüm emeğin bu alanda yoğunlaştırılmasına özen göstermek gerekir.
2. Şirket kurularak ürün ya da hizmet satışına başlamak gerekir. Fatura kesme şartı olduğu için ilk olarak şirket kurularak hizmete başlanır.
3. Alan adını iyi seçmek gerekir. İyi bir isimle işe başlamak aslında istenen sonuç için daha etkili olacaktır.
4. Hukuki süreçleri iyi değerlendirmek ve yükümlülükleri iyi araştırmak gerekir. Bunlar için avukattan yardım alarak hassasiyet kazandırılacak ve profesyonellik yön kazanacaktır.
5. Alt yapı ve yazılımın özenli kurulması gerekir. Sitenin kurulumu sırasında hazır yapılar olduğu gibi direk kodlamalarda vardır. Buna iyi analiz yaparak karar vermek gerekir.
6. Tasarımda kullanılan renklerin bütünlüğü ve göze hitap etmesi gerekir. Böylece ikonlar daha anlamlı olacak ve kullanıcıların dikkatlerini çekmeyi iyi bir şekilde başaracaktır.
7. Ürün bilgileri ve içerikler tam olarak eksiksiz ve doğru girilmelidir. Sitenin güvenliği ve aksi bir durumla karşılaşmaması için müşterilerin ürünü incelerken tüm bilgilere anında erişebilmeleri gerekir.
8. Ödeme sistemi için sanal POS kullanmak için başvuru yapılarak süreçleri iyi değerlendirmek öncelik olmalıdır.
9. Güvenlik aşamalarını bir hayli dikkate almalı ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini göz ardı etmemelidir.
10. Reklam ve pazarlama sitenin en önemli alt yapısı olacağı için iyi bir yerden destek almak her zaman hedef kitleye erişim konusunda fayda sunacaktır.